Pałac Knossos znajduje się na wyspie Kreta, w Grecji. Mitologia grecka obfituje w niezwykle interesujące i fascynujące opowieści, a jedną z nich jest historia o królu Minosie i jego pałacu w Knossos. Legendy mówią o Labiryncie, który był tak skomplikowany, że nikt nie mógł się z niego wydostać. W głębi tego miejsca czaił się straszny Minotaur – istota będąca połączeniem człowieka i byka.
Niestety, wiele z tych opowieści pozostaje niepotwierdzonych, ponieważ pałac w Knossos uległ zniszczeniu w pożarze około 1450 roku przed naszą erą. Chociaż wiele elementów tej historii pozostaje niejasnych, to jednak fakt, że przetrwała do dziś, świadczy o jej niezwykłej sile i zainteresowaniu, jakim cieszy się w dalszym ciągu.
Pałac w Knossos to zrujnowany pałac pochodzący z kultury minojskiej na Krecie, datowany na okres 2000-1400 p.n.e. Został odkryty w 1878 roku przez Kreteńczyka Minosa Kalokairinosa, a następnie rekonstruowany i badany przez Arthura Evansa w latach 1899-1905. Pałac miał powierzchnię około 17400 m² i był kilkakrotnie przebudowywany oraz rozbudowywany.
Wnętrze pałacu było dostępne przez dwa wejścia, południowe i północne, i składało się z nieregularnego obrysu zabudowania dostosowanego do warunków terenowych. Nie znaleziono śladów fortyfikacji, co sugeruje, że pałac nie był umocniony.
Pomieszczenia reprezentacyjne pałacu w Knossos były wyłożone eleganckimi płytami z kamienia, a ściany ozdobiono freskami i pomalowano kolumny na czerwono. W budynku znajdowały się także łazienki z wodociągami i kanalizacją, a jego wnętrza oświetlały naturalne światło dzienne, dostające się przez studnie świetlne. W ruinach odkryto też szereg cennych zabytków, takich jak ceramiczne figurki, naczynia, gliptyki i tabliczki z pismem linearnym A i B.
Arthur Evans dokonał częściowej rekonstrukcji pałacu, jednak ta próba odtworzenia budynku spotkała się z krytyką, jako zbyt swobodna. Ponadto została ona przeprowadzona przed I wojną światową, kiedy obowiązywała zasada wiedeńskiej szkoły historyków sztuki i konserwatorów, która zabraniała jakichkolwiek działań rekonstrukcyjnych.
Opinie na temat rekonstrukcji są nadal podzielone wśród współczesnych naukowców. Obecnie pałac jest udostępniony do zwiedzania, a pochodzące z niego freski można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie.
Pałac w Knossos, położony na starożytnej wyspie Kreta, był jednym z największych i najważniejszych budynków w czasach starożytnej cywilizacji kreteńskiej. Wzniesiony około 1700 roku p.n.e., był centrum politycznym, religijnym i kulturalnym tej cywilizacji. Wokół pałacu znajdowały się również liczne willi i zabudowania zwarte. W rejonie miasta znaleziono też imponujące grobowce z tego samego okresu.
Pałac w Knossos był ściśle powiązany z greckimi mitami, w tym mitycznym królem Minosem, legendarnym labiryntem i historią Ariadny i Dedala. Znaczenie tego budynku było i jest przedmiotem wielu spekulacji i teorii, w tym teorii niemieckiego naukowca Hansa Georga Wunderlicha, który twierdzi, że pałac był częścią większego kompleksu związanego z kultem zmarłych. Chociaż ta teoria spotkała się z krytyką ze strony wielu naukowców, część jej założeń nadal pozostaje przedmiotem debaty i dyskusji.
Dziś, pałac w Knossos jest otwarty dla zwiedzających, a jego freski i inne zabytki znajdują się w muzeum archeologicznym w Heraklionie.